Artı Mezat / Metin Uca
ANTİKA / MÜZAYEDE

Türk ve oryantalist Avrupa ressamlarının en değerli eserlerini bulup rekor fiyatlarla satışlarını yapan Artı Mezat Müzayedecilik - Tantekin, "Non Datur Infinitum In Actu (Aristoteles) - Eylemde Son Yoktur" adlı müzayedesini  Metin Uca yönetiminde yapıyor.

Türk Resim Sanatı'nın klasik ve çağdaş dönemlerine damgasını vurmuş ressamların yer aldığı müzayede de Halil Paşa'dan bir başyapıt; Göksü Deresine Bakış eseri yer alıyor. Feyhaman Duran'ın Saz Çalan Kız çalışması, Nazmi Ziya'nın Peyzaj'ı, İbrahim Çallı ve Ahmet Ziya Akbulut'un Natürmort'ları müzatedenin önde gelen eserleri arasında yer alıyor. Hasan Vecih Bereketoğlu, Şefik Bursalı, Avni Lifij, Eşref Üren, Şeref Akdik, Adil Doğançay, Hakkı Anlı, İbrahim Safi, Fikret Mualla, Nuri İyem, Abidin Dino, Nedim Günsür, Cihat Burak, Eren Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Leyla Gamsız, Nuri Abaç, Nejat Melih Devrim, Mehmet Güleryüz, Pindaros Platonidis, Burhan Doğançay, Erol Akyavaş, Ertuğrul Ateş, Ferruh Başağa, Komet, Ömer Uluç, Özdemir Altan, Muhsin Kut, Yalçın Gökçebağ, Ergin İnan, Habib Aydoğdu, Rafet Ekiz, Mustafa Ata'nın en özgün örnekleri de müzayedede satışa sunuluyor.

Fausto Zonaro, Charles T. Fere, T. Von Eckenbrecher, P. Bello, Vartanian, V. Kornerup gibi ünlü oryantalistlerden seçme yapıtlar, J. Van Huctenburg, Jules Richomme, J. Van Mour ekolü, Bottari çevresi Osmanlı hayatı ile ilgili klasik resimler, Henry - Guillaume Schlesinger'in yaptığı şahlanan at üstünde Sultan Mahmut eseri ile müzayedede Avrupa Esintisi yaşanacak.

Türkiye'de ilk defa ünlü kuzeyli tasarımcıların yarattığı Art Deco, Jugend Stil ve Liberty (Art Nouveau) takılar müzayedenin göz alıcı eserleri arasında...

Ferriol, Brindesi Gravür kitapları Berggren ve Exlibris Blackmer koleksiyon satışından sağlanmış olan panoramik İstanbul fotoğrafları ayrıca Osmanlı pazarı için özel yapım cep saatleri, bronz heykeller, Beykoz objeler, tombaklar, Avrupa ve Çin porselen damgalı eserler, Rus gümüşler, Edirnekari ve Sedef işi objeler, bohem kristaller, Kumkapı halı, Christofle damgalı eserler ile müzayedede tarihin en derin sayfalarına inebileceksiniz.