Meriç Hızal
HEYKEL

1943 yılında İstanbul´da doğdu. İlkokul ve ortaokul yıllarında yaptığı resim çalışmaları öğretmenlerinin ilgisini çekti. Ona akademiye gitmesini önerdiler. Hayatını resimle uğraşarak geçirmeyi o da çok istiyordu. Ankara´da yaşadığı yıllarda bir gün bir seramik sanatçısı ile tanıştı. Atölyesine gitti ve eline seramik çamurunu aldı. O anda kararını verdi, heykeltraş olacaktı.

Liseyi bitirdiği yıl evlendi, iki oğlu oldu. Aile 1973 yılında eşinin görevi nedeniyle İstanbul´a gelince, Güzel Sanatlar Akademisi´nin heykel bölümüne girdi. Ve öğrenci olduğu yıllardan bu yana Meriç Hızal adı heykelle bütünleşti ve birlikte anılır oldu.

1977 yılında Avusturya Hükûmeti´nin bursu i1e Salzburg Yaz Akademisînde, heykeltraş Francesco Somaini ile heykel çalıştı. 1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü´nden mezun oldu. 1981-82 yıllarında Paris´te Fransız Hükümeti bursu ile Ecole Nationale Superieur Des Beaux Arts´da François Debord, Etienne Martin ve Phillippe Comar ile çalıştı ve sertifika aldı. 1989 yılında Doçent ünvanını aldı. 1992 de İtalya´nın Como şehrinde, Antonio Ratti Vakfı, Üst Düzey Desen kursuna katıldı ve Marcuz Lüpertz, Gerar Titus Carmel, Francesco Somaini ve Guiliano Collina ile çalıştı ve sertifika aldı. 1997 yılında profesör ünvanını aldı. 2000´de –halen- İstarıbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü´nde öğretim görevlisidir ve özel atelyesinde heykel çalışmalarına devam etmektedir.