Peter Kogler "Projeksiyon ve Video Enstalasyonları"
SERGİ

Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi "Operation Room", Peter Kogler'in projeksiyon ve video enstalasyonlarından oluşan sergisine ev sahipliği yapıyor. İzleyenleri, müziğin de gücüyle doğrudan resimin içerisine katmayı hedefleyen serginin küratörlüğünü Ekrem Yalçındağ üstleniyor.

Avusturya sanatında kendi kuşağının en tanınmış sanatçılarından biri olan Peter Kogler, dijital baskı tekniklerinin gelişme aşamasındaki ilk yıllarından beri bilgisayarı bir araç olarak kullanmıştır. Tıpkı piksellerin yan yana üst üste dizilmesi gibi, karınca, fare, beyin ve boru motifleri modüler özelliklerinden dolayı büyük bir yapıyı oluşturan elemanlar olarak Kogler'in çalışmalarında karşımıza çıkıyor.

Sınırlandırılmış bir mekanda izleyicinin algılaması sınanıyor. Mekan, Kogler'in gerçekleştirdiği taramalı motifle mekansallığını kaybediyor ve izleyiciyi doğrudan resmin içerisine sokuyor. Sürekli değişen, hareket eden resim (mekan) müziğin de gücüyle izleyicide baş dönmesi etkisi yaratıyor. Sergide ayrıca dört ekran üzerinde farelerin bir ekrandan diğerine sonsuz aralıklarla geçiş yaptığı dört kanallı video enstalasyonu yer alıyor.