"Adnan Çoker Retrospektif Sergisi"
RESİM

Adnan Çoker, 20 Ekim 1927'de İstanbul'un 3. tepesi olan Süleymaniye'de doğmuş, 7. tepesi Samatya'da çocukluğunu geçirmiş, ailesinin isteği doğrultusunda, orta okulu Afyon Lisesinde bitirmiş ve resim öğretmeni ile İstanbul'a dönüp Güzel Sanatlar Akademisine kaydolmuştur.

1945-51 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi Zeki Kocamemi Atölyesi'nde çalıştı. Heykeltıraş Hadi Bara ile ''Espas'' çalışmaları yapmış olan sanatçı Akademi'nin Yüksek Resim Bölümü'nü bitirdi. 1955 yılında Avrupa Konkuru'nu kazanarak 5 yıl süreyle Paris'e gitti. Andre Lhote ve Henri Goetz atölyelerinde çalışmalarını sürdüren sanatçı yurda döndükten sonra Akademide, 6 yıl Müzik eşliğinde resim gösterileri ile Türkiye'de ilk performansları gerçekleştirdi. 1964'te Fransa bursu ile ikinci kez gittiği Paris'te W.Hayter atölyesinde gravür, Henri Goetz atölyesinde boya etütlerini sürdürürken, günümüze damgasını vuran ''Siyah Fonlu'' resimlerine başladı. Aynı yılın temmuz-ağustos aylarında Salzburg yaz akademisinde Emito ve Dova atölyesinde çalıştı. 1976'da Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümü Profesörlüğü'ne atanmış, 1977-79 arası İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü, 1983-85 yılları arasında ise Resim Bölüm Başkanlığı yaptı. Çok sayıda kişisel sergi açan sanatçı bir çok grup sergisine de katıldı. Girdiği yarışmalarda birçoğu ''birincilik'' olmak üzere birçok ödül almış. 1994'te ise''Sedat Simavi Vakfı Görsel sanatçılar ödülünü reddetmiştir.

Yapıtları düşünce ve eylem olarak etkin bir uç oluşturan Çoker'in sanat yaşantısı çağı ve kendi ulusal kültürü ile bütünleşir. Adnan Çoker'in siyah resimler dizisine hacim (espas) anlayışının katılması aza indirgenmiş renk değerlerini karşıt anlamda etkilemez. Resmin her iki yarısında tekrarlanan simetrik biçimler küçük kırık parçalar olarak birbirine dönen, siyah karanlığa karşın düz yüzeylerdeki simetrik biçimlerin bir renk espası düşüncesinin oluşumunu doğrular.

BENZER VİDEOLAR