La Traviata Operası
MÜZİK

Kadıköy Süreyya Operası Sahne'sinde, Giuseppe Verdi'nin ''LA TRAVIATA'' operası özgün dilde iki bölüm olarak sergileniyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi başrejisörü Yekta Kara'nın çağdaş bir yorumla sahneye koyduğu eserin orkestrasını Peter Valentovic yönetiyor. Dekor Adnan Öngün, kostüm Şanda Zıpçı, koro şefi Markus Baısch, ışık tasarımı ise Ahmet Defne'ye ait.

Alexsandre Dumas Fils'in aynı adlı romanından F.M Piave'nin librettosunu oluşturduğu La Traviata operasının konusu Paris'te geçiyor. Renkli ve lüks bir yaşam sürebilmek için zengin erkeklerle birliktelikler yaşayan Violetta Valery'nin yolu günün birinde soylu bir genç olan Alfredo ile kesişir. Violetta'nın Alfredo ile birlikte olabilmek için her şeyi terk etmeyi göze alması aşklarını yaşamaları için yeterli değildir. Çünkü bu kez iki sevgilinin önüne Alfredo'nun babası ve Violetta'nın kirli geçmişi çıkar.Violetta kendi mutluluğunu hiçe sayarak Alfredo'dan ayrılır. Alfredo ise Violetta'yı sadakatsizlikle suçlayıp , aşağılamanın pişmanlığını yaşar.

Eserde Viloletta Valery'i Evren Ekşi / Otilia M.İpek, Alfredo Germont'u Bülent Külekçi / Hüseyin Likos dönüşümlü olarak yorumlayacaklar. Diğer rolleri Önay Günay / Murat Güney / Kevork Tavityan, Arzu G.Yüceer / Pınar Ünker, Can Reha GÜN / Çağrı Köktekin, Caner Akgün / Alper Göçeri, Göktuğ Alpaşar / Gökçe Şenyüz, Barboros Taştan / Umut Tingür, Arzu Bozkurt / Yeliz Çelikol, Zafer Çiftçi paylaşmaktadır.