Evren Gül
RESİM

Galeri Binyıl'ın 7.kişisel sergisine ev sahipliği yapmış olduğu sanatçı; Marmara Üniversitesi resim bölümü mezunu ve şu an Işık üniversitesinde yüksek lisans yapmaktadır.

2008 yılının Temmuz ayında ilk profesyonel kişisel sergisinin adı “Kimse Gelmeyecek”ti. Bu sergi, askerden sonra hayatla tam temas sağladığı;bütün naifliklerin, bütün eksiklerin ve bütün mızmızlanmaların bertaraf edilmesi ve iyileştirilmesi gereken bir dönemde açılmıştı. Yani olgunluğa her zamankinden daha çok ihtiyaç vardı. Hatta o serginin basın bülteninde, o dönem çok okuduğu ünlü Hintli Bilge OSHO’nun bir metninden alıntıyı da eklemişdi. ”Olgunlaşmak mı istiyorsun o zaman hayatından birkaç kişiyi çıkar. Bunu da benden başka kimse yapamazdı. Hem bu gerekliliği vurgulamak hem de sorumluluğu üstlenip üstesinden gelmek iddasıyla “Kimse Gelmeyecek” başlığını tercih etmişti. Resimlerde ki boş sokaklar bu kimsesizliğe gönderme yaptığı gibi şehrin ve çağın, insanı yalnızlaştıran, kayıplık duygusuna götüren ve giderek bir uyaran topluluğuna dönüşen kaotik yapısına da gönderme de bulunuyordu.

”Tünele Doğru” isimli bu sergide ise aynı yapının bir devamı söz konusu. Bir önceki sergiden bazı resimler bu sergide de gözden geçirilmiş olarak bulunmakta. Bu yeni resimler oluşurken, sık kullandığı tek kaçışlı, merkezi sokak perspektifi anlayışı zamanla bir tünele dönüşmeye başladı. Böylece ilk defa sanatın bilinç dışı işlevini yakından deneyimledi. Resimler farkında olmadan, ancak üzerine dönüp düşündüğünde fark ettiği bir paralellikle yaşamıyla örtüşüyorlardı. Konular kendilerini onun iç süreçlerine uygun belirliyorlardı. Bu önemli geçiş evresinde etrafındaki insanlarda da sözleşip birbirlerini bulmuşçasına aynı doğumun sıkıntılarını hissetti ve gözlemledi. Tünelde yalnız değildi.-599